positivt grupptryck

Grupptryck är en stark makt och man talar ofta om grupptryck som något negativt, men det finns faktiskt positiva grupptryck som resulterar i att människor vågar vara sig själva och stå upp för det som de egentligen tycker är rätt.

I många fall vinner det negativa grupptrycket där människor gör saker som de egentligen inte vill på grund av att andra gör det. Det är av precis den här anledningen som många börjar att dricka alkohol – för att grupptrycket blir för starkt att stå emot. De vågar helt enkelt inte säga nej även fast de egentligen vill det.

Här kan du och jag komma in som ett positivt grupptryck genom att hjälpa andra att våga stå upp för sina åsikter – för när DU säger nej till alkohol så hjälper du även din kompis att våga säga nej. Du kan vara starten till ett positivt grupptryck i ditt kompisgäng, i din klass eller på hela din skola genom att vara en stolt och nykternykter! Och kom ihåg, du är inte ensam, vi är många nyktra runt om i landet!